Spis treści:
- Czym jest system rekuperacji?
- Jak działa rekuperacja?
- Dlaczego warto zamontować rekuperację?
- Ile zaoszczędzisz instalując rekuperację?
- Ile kosztuje montaż rekuperacji?
- Kiedy projektować rekuperację?
- Podsumowanie – Czy instalacja systemu rekuperacji jest wymagana?
- Bezpłatna konsultacja rekuperacji w Twoim domu!
Czym jest system rekuperacji?
Rekuperacja to inaczej wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Tradycyjna wentylacja grawitacyjna opiera się na ciągu wytwarzanym przez kominy, ale ma ona wiele wad, w tym wychładzanie domu i nieusuwanie wilgoci z pomieszczeń.
Rekuperacja zastępuje brudne, zużyte powietrze w domu czystym, świeżym powietrzem, jednocześnie odzyskując część zmagazynowanego już ciepła. Powietrze nawiewane do pomieszczeń dodatkowo jest oczyszczane z kurzu, smogu i alergenów.

Rekuperacja pozwala zredukować straty energii potrzebne do ogrzania domu od 40-60%. Dodatkowo stosując rekuperację, chronimy nasz klimat i nasze portfele.
Jak działa rekuperacja?
Rekuperator jest częścią systemu wentylacji z odzyskiem ciepła, który umożliwia wymianę zużytego powietrza w pomieszczeniach na świeże powietrze zewnętrzne. System wykorzystuje dwa strumienie powietrza: jeden zasysający powietrze świeże, zimne z zewnątrz i jeden zasysający ciepłe i brudne powietrze z wewnątrz przez serię kratek na sufitach i ścianach.
Oba strumienie spotykają się w wymienniku ciepła rekuperatora, gdzie nie mieszając się ze sobą, strumień wywiewny przekazuje ciepło na strumień nawiewny. Ciepłe, zanieczyszczone powietrze oddaje swoją energię w wymienniku ciepła rekuperatora na zimne, czyste powietrze napływające z zewnątrz podgrzewając je.
Od rekuperatora biegną kanały wentylacyjne o różnej średnicy, które rozprowadzają świeże powietrze po domu, jednocześnie wyciągając brudne powietrze na zewnątrz. Dodatkowo nawiewane świeże powietrze ma bardziej komfortową temperaturę, niż to na zewnątrz.
Nie jesteś pewien czy rekuperacja sprawdzi się w Twoim domu? Skorzystaj z bezpłatnej rozmowy z naszym ekspertem, który doradzi Ci, czy rekuperacja jest da Ciebie! Kliknij tutaj i przejdź do zamówienia konsultacji.

Dlaczego warto zamontować mechaniczny system wentylacji?
System rekuperacji jest niezbędnym wyposażeniem każdego domu. Zmniejsza on obciążenie systemu klimatyzacji, co oznacza, że może on pracować dłużej, zanim będzie wymagał wymiany lub naprawy.
Każdy właściciel domu, który chce zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za energię i zmniejszyć swój ślad węglowy, powinien rozważyć zainstalowanie systemu rekuperacji. Oto niektóre z korzyści:
Zmniejszony koszt eksploatacji, dzięki rekuperacji.
Montaż systemu rekuperacji może obniżyć koszty eksploatacji Twojego klimatyzatora nawet o 50%. Oznacza to, że będziesz mógł rzadziej korzystać z klimatyzatora w ciągu roku, co oznacza niższe rachunki za prąd i mniej napraw.
Mniejsze zużycie
W systemie rekuperacji powietrze ciepłe wykorzystuje się do wentylowania domu w okresie zimowym, co przekłada się na koszty ogrzewania. Natomiast w okresie letnim rekuperacja częściowo pomaga obniżyć temperaturę w domu, gdy na zewnątrz jest gorąco.
Pozwala to zaoszczędzić pieniądze, ponieważ zmniejsza zużycie prądu przez jednostki klimatyzacji. Więc biorąc pod uwagę całoroczny okres użytkowania rekuperacji, przynosi ona wymierne oszczędności o każdej porze roku.
Lepszy poziom komfortu w okresie zimowym i letnim
Systemy rekuperacji zapewniają w okresie zimowym zbieranie ciepłego powietrza z wnętrza domu i rozprowadzanie go po całym budynku ponownie wraz ze świeżym powietrzem. Natomiast w okresie letnim rekuperatory klasy premium jako nowoczesne urządzenia wyposażone w zaawansowany system sterowania i algorytmów, pracują odwrotnie jak w okresie zimowym, czyli odzyskując chłód z pomieszczeń.
Dzięki wentylacji pomieszczeń opierającej się na odzysku ciepła i chłodu jesteśmy w stanie cały rok zapewnić sobie komfortową temperaturę w pomieszczeniach niezależnie od temperatury na zewnątrz i stopnia nasłonecznienia.
A koszty eksploatacji rekuperacji?
Roczne koszty eksploatacji rekuperatora to około 700 złotych rocznie. Dzieje się tak dlatego, że jedyną rzeczą, którą należy wymienić, jest filtr dwa razy do roku, którego koszt wynosi około 120/150 złotych, czyli w przeliczeniu około 240/300 złotych rocznie.
Plus koszt energii elektrycznej, której rekuperator zużywa bardzo mało. Jest to około 400 złotych za cały kalendarzowy rok jego działania.
Tyle że… W powyższym wyliczeniu nie uwzględniłem przecież tego, że Twoje roczne koszty ogrzewania domu zmniejszą się aż o 30%. Okazuje się, że właściwe pytanie powinno brzmieć nie “ile kosztuje rekuperacja”, ale “ile kosztuje Cię brak rekuperacji?”.
Kliknij tutaj i przejdź do bezpłatnej wyceny rekuperacji w Twoim domu (Zajmie Ci to tylko 10 sekund). Po otrzymaniu zapytania skontaktujemy się z Tobą w celu poznania Twoich preferencji, a w ciągu kilku dni otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pełną niezobowiązującą wycenę wraz z wszystkimi kosztami.

Ile zaoszczędzisz instalując rekuperację?
Odpowiedź brzmi: bardzo dużo! Zróbmy trochę matematyki.
Zagadnienie wentylacji i rekuperacji należy rozpatrywać również pod kątem strat ciepła, które są najbardziej istotnym czynnikiem wpływającym na bilans energetyczny. Szacuje się, że udział strat ciepła wentylacji bez odzysku ciepła w stosunku do całego budynku może oscylować w granicach 40/60%, a zastosowana rekuperacja znacząco zmniejszy utratę energii cieplnej.
O ile? – to już jest kwestia zastosowanego rekuperatora i jego efektywności energetycznej. Powszechnie wiadomo, że im wyższa będzie jego sprawność, tym mniej będziemy tracili ciepła, gdyż większa część tej energii będzie odzyskana i przekazana do powietrza nawiewanego.
W prosty sposób można to przedstawić na przykładzie obliczeniowym. Przy założeniu, że:
- dom o powierzchni użytkowej około 120 m2
- średnia temperatura zewnętrzna w okresie grzewczym wynosi -1°C
- średnia temperatura wewnętrzna wynosi +20°C
- ilość powietrza wentylacyjnego to 300 m3/h
- czas pracy wentylacji 24h/dobę
Średnia strata ciepła wentylacji w sezonie grzewczym wyniesie 9 253,5 kWh. Zakładając koszt wytworzenia energii cieplnej na poziomie 0,28 zł/kWh (gaz ziemny), koszt strat ciepła przez wentylację bez odzysku ciepła wyniesie 2 590,00 zł.
Stosując dla tych samych warunków rekuperatory, w których wymiennik będzie osiągał sprawność temperaturową 85%, średnia strata ciepła w sezonie grzewczym wyniesie 1 388,0 kWh. Rozpatrując centralę wentylacyjną, należy pamiętać o uwzględnieniu kosztów eksploatacji. Łączny roczny koszt eksploatacyjny wentylacji z rekuperacją będzie wynosił ok. 700 złotych.
Porównując powyższe przykłady łatwo zauważyć, że stosowanie wentylacji z odzyskiem ciepła przynosi nie tylko oszczędności energetyczne, ale i finansowe. Stosując rekuperację w wentylacji, zmniejszamy zużycie energii o ok. 6 313 kWh/rok, co pozwala na oszczędności rzędu 1 100,00 złotych rocznie. Co stanowi 30% kosztów ogrzewania.
Ile kosztuje montaż rekuperacji w Optivent?
Koszt montażu rekuperacji często postrzegany jest jako droga i niepotrzebna instalacja. Prawda jest jednak taka, co udowodnię za chwilę, że koszt rekuperacji w Optivent jest naprawdę znikomy w porównaniu z całkowitym kosztem budowy domu.
Najpierw trzeba oddzielić koszt zakupu i montażu rekuperacji od kosztu użytkowania rekuperacji. Na koszt zakupu rekuperacji składa się zakup rekuperatora, kanałów i innych niezbędnych urządzeń. Na koszt użytkowania rekuperacji składa się wymiana filtrów oraz energia elektryczna potrzebna do jej działania.
Według ostatnich badań Polskiego Instytutu Budownictwa i Architektury, koszt instalacji tradycyjnego systemu wentylacyjnego w domu wynosi około 17 000 złotych na 150 metrów kwadratowych powierzchni mieszkalnej. Natomiast rekuperacja dla domu o analogicznej powierzchni kosztuje około 22 000 zł.
Czy jest to dość kosztowne zadanie? Patrząc na powyższe wyliczenia, nie jest to do końca prawda. Ostateczna cena rekuperacji jest znacznie niższa, a to dlatego, że decydując się na montaż rekuperacji, rezygnujemy z budowy kominów wentylacji grawitacyjnej.
Powyższego kosztu inwestorzy nie uwzględniają lub pomijają w momencie otrzymania oferty na rekuperacje. Wykonując prostą operację odejmowania, wychodzi, że koszt instalacji rekuperacji jest średnio tylko o około 5 tysięcy złotych wyższy od tradycyjnego montażu systemu wentylacji w dom!
Sprawdź orientacyjne koszty montażu rekuperacji w Twoim domu. Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym ekspertem, który przedstawi Ci wszystkie koszty w ciągu krótkiej rozmowy. Kliknij tutaj i przejdź do zamówienia konsultacji.

Kiedy projektować wentylację mechaniczną?
Coraz częściej projekt domu zawiera już uwzględnioną instalacje rekuperacji wraz z jej projektem. Jednakże w większości przypadków takie projekty mają jedynie charakter poglądowy, a wykonawca dostosowuje instalacje do sytuacji na budowie. Jeśli jednak otrzymaliśmy już pozwolenie na projekt domu, który nie został zaprojektowany z myślą o instalacji wentylacji mechanicznej, możemy jeszcze wprowadzić modyfikacje, aby uwzględnić go później.
Nie jest to żadna zmiana projektu domu i nie wymaga od nas modyfikacji pozwolenia. Natomiast należy zwrócić uwagę na ewentualną warstwę ocieplenia na płycie, żeby nie była zbyt mała, uniemożliwi to rozprowadzenie wszystkich instalacji pod wylewką. Trzeba również zwrócić uwagę na inne przeszkody architektoniczne, które w przyszłości mogłyby doprowadzić do braku możliwości wykonania takiej instalacji.
Żeby uniknąć takiej sytuacji, najlepiej skontaktować się z wykonawcą, który pomoże przygotować budowę pod taką instalację. Wskaże ile otworów, o jakiej średnicy i gdzie zostawić pod rekuperacje. Później wystarczy wykonać projekt wykonawczy i powiadomić kierownika budowy, że będzie montowana rekuperacja.
Kliknij tutaj i przejdź do bezpłatnej wyceny rekuperacji w Twoim domu (Zajmie Ci to tylko 10 sekund). Po otrzymaniu zapytania skontaktujemy się z Tobą w celu poznania Twoich preferencji, a w ciągu kilku dni otrzymasz na swoją skrzynkę mailową pełną niezobowiązującą wycenę wraz z wszystkimi kosztami.
Podsumowanie – Czy instalacja systemu rekuperacji jest wymagana?
Systemy rekuperacji są niezbędną instalacją w Twoim domu. Mogą one poprawić jakość powietrza poprzez usunięcie zanieczyszczeń z powietrza wewnętrznego i zastąpienie ich czystym, przefiltrowanym powietrzem.
Systemy rekuperacji różnią się wielkością i kosztem, ale kosztują niewiele więcej co tradycyjne systemy wentylacji grawitacyjnej. Wytwarzają również mniejszy hałas niż tradycyjne wentylatory w pomieszczeniach i mają mniejszy wpływ na środowisko ze względu na swoją energooszczędność.
Rekuperacja w domach wysoce energooszczędnych powinna minimalizować straty cieplne przez odzysk maksymalnej ilości ciepła z powietrza zużytego, wyrzucanego na zewnątrz budynku. Domy pasywne mają 8 razy mniejsze zapotrzebowanie energetyczne niż współczesne domy tradycyjne. Aby uzyskać tak dużą oszczędność energii, stawia się na doskonałą izolację domu od otoczenia.
Wniosek z tego jeden – rekuperacja to konieczność w budownictwie energooszczędnym. Dodatkowo już od stycznia 2021 r. w życie weszły nowe standardy budowlane. Jest to wyraz realizowania przez Polskę wspólnej polityki ekologicznej UE.
Warunki Techniczne 2021 regulują parametry użytych przy budowaniu domów materiałów co ma wpłynąć na wyraźne obniżenie limitu zapotrzebowania budynku na tzw. nieodnawialną energię pierwotną (EP). Bez rekuperacji ciężko jest osiągnąć wymagany współczynnik EP.
Teraz wystarczy zadać sobie pytanie. Kiedy wspólnie montujemy rekuperację?
Masz dodatkowe pytania odnośnie rekuperacji? Chętnie na nie odpowiemy!
Napisz do nas na: kontakt@opvient.pl
Zadzwoń do nas: 517 374 311
Zamów bezpłatną konsultację
Sprawdź jak rozwiązać kwestię montażu rekuperacji w swoim domu podczas rozmowy z jednym z naszych specjalistów.
